ПАМ’ЯТКА ПАЛОМНИКА
ШАНОВНИЙ ПАЛОМНИКУ!
Ви зібралися до подорожі святими місцями. Майте на увазі, що на вас очікують спокуси: жодна добра справа не залишається без випробувань. Тим паче у святих місцях. Спокуси можуть початися вже під час підготовки до подорожі. Тому будьте уважні та прийміть від нас деякі поради.
Необхідно отримати благословення на подорож;
виконувати розпорядження священника та керівника групи, зокрема розміщення в автобусі та місцях ночівлі;
в монастирях не слід запитувати у ченців про їхнє особисте життя;
побожно підходити й прикладатися до ікон та святих мощей, поводитися у храмах та монастирях гідно та благочесно;
прибувати до місця збору точно у визначений час;
якщо потрібно буде відлучитися, сповістити про це священника або керівника групи;
подбати про харчування під час паломницької подорожі, адже не всі монастирі мають змогу безкоштовно годувати паломників.
Необхідно мати при собі:
• паспорт та поліс медичного страхування;
• запас води для санітарно-гігієнічних потреб у дорозі;
• особисту аптечку;
• місткості для святої води та освяченої олії;
• гроші для пожертв у храмах та монастирях, що ви будете відвідувати.
При відвідуванні святих місць на паломнику обов’язково має буди вдягнений натільний хрестик.
Крім того, рекомендуємо взяти з собою до подорожі близькі та дорогі для вас предмети:
• молитовник та Псалтир;
• зошит духовних пісень.
Для омовіння у святих джерелах необхідний рушник, а також тонку бавовняну сорочку (для жінок), плавки або шорти та футболку (для чоловіків).
У паломницькій подорожі недопустимо:
• розпиття алкогольних напоїв;
• азартні ігри;
• грубість та нецензурна лайка;
• спів та прослуховування недуховної музики.
Злісних порушників громадської дисципліни керівник має право усунути від подорожі без матеріальної компенсації.
Необхідно також знати наступні правила відвідування храму:
Про церковне благочестя. Під церковним благочестям слід розуміти відношення до храму, до святинь, що в ньому знаходяться, відношення до самого себе як до учасника церковних богослужінь, як до християнина, як до дому Святого Духа. Церковне благочестя — відношення до богослужіння, до ікон, до усіх предметів, що так чи інакше пов’язані з християнським віровченням. Звісно, церковне благочестя починається з відношення до храму. Якщо людина приходить до храму побожно, з безумовною повагою до святинь, то таку людину приймуть з усією душевною теплотою. Й, звісно, незалежно від того, чи вміє така людина поводитися в храмі, чи ні, вона не буде відчувати себе тут чужою.
Перед входом. Передусім, підходячи до храму, православні люди звершують хресне знамення та роблять поясний поклін. Хресне знамення слід звершувати уважно та побожно.
У храмі. Входячи на паперть, ми ще раз накладаємо на себе хресне знамення, тому що тут вже є святі ікони. Не обов’язково кожну святу ікону цілувати, але потрібно відчувати себе, як у святому місці. Необхідно залишити усі розмови, що не пов’язані з храмом, Церквою, за порогом. Минувши паперть, ми входимо в храм. Зробивши декілька кроків, щоб не заважати тим, хто входить за вами, ми повертаємося до вівтаря, тобто до сходу, й звершуємо три поясних поклони з хресним знаменням. Після цього можна підійти до свічкового ящика, де продаються свічки, книги, дрібне церковне начиння. Можна привітати знайомих, звернутися з запитанням до церковнослужителя. Але якщо ви прийшли до храму, коли богослужіння вже почалося, то здоровкатися та розмовляти не слід до його закінчення. Придбавши свічки, ви можете поставити їх перед іконами, але за умови, що до свічників перед ними можна вільно підійти. Якщо у церкві багато народу, то свічки краще передати, назвавши ікону, до якої ви хотіли б поставити свічку. Зазвичай, свічник стоїть біля кожної великої ікони. Коли починається служба, ви повинні знаходитися на тому місці, де вам зручно стояти, молитися. Переходити з місця на місце під час богослужіння не слід.
Молитва у храмі. Приходячи до храму помолитися, не кваптеся. Хай пройде деякий час, у душі настане спокій, й ви зможете зосереджено вимовити про себе ті слова, заради яких прийшли. Можливо, спочатку краще буде поставити свічі перед іконами тих святих, до яких ви хочете помолитися або до яких хочете прикластися. Тоді ви відчуєте той необхідний духовний настрій, в якому буде легко й благодатно звершувати молитву. Зазвичай коли храм відкритий, у ньому звершується те чи інше богослужіння, й краще за все прийняти в ньому молитовну участь. Буде корисним приходити до церкви заради богослужіння, адже воно влаштоване так, що будь-яка наша потреба — духовна чи тілесна — задовольняється у православному богослужінні. Православне богослужіння охоплює наше життя цілком: й наше життя у світі, й нашу внутрішнє життя, нашу радість та нашу печаль.
Зовнішній вигляд. Для благочестивого християнина зовнішній вигляд має велике значення, тому що він дуже тісно пов’язаний з внутрішнім станом. Саме благочестя починається іззовні, в душі.
ОДЯГ повинен відповідати статі. Жінки мають бути одягнені у сукню з довгими рукавами або у блузку (також з довгими рукавами) та спідницею, що закриває ноги так, щоби ніхто не звертав на них уваги. Штани як переважно чоловічий одяг для паломництва не підходять. Чоловіки одягають штани (але не шорти) та сорочку з довгими рукавами. Можна одягнути джинси, якщо вони на рвані та не брудні. Взагалі весь одяг має бути чистим та охайним.
ЧИСТОТА. Тілесна чистота обов’язкова для усіх, особливо для тих, що збирається причащатися. Волосся у чоловіків повинно бути охайно укладене та пов’язане (якщо воно довге), щоб воно не попадало на святині, до яких паломник буде прикладатися; у жінок волосся повинно бути під хусткою. Яскрава та рясна косметика не буде бажаною. Неприпустимо приходити до храму після використання сильного, визивного парфуму.
Пожертва. Традиційна пожертва — гроші. Але можна пожертвувати все, що використовується у церковному ужитку та побуті. Це можуть бути чаші та напрестольне Євангеліє, свічі та вино, тканини та олія для лампад. Можна пожертвувати продукти для трапези священнослужителів. Пожертви можуть бути для храму та для священнослужителів. В останньому разі вони передаються особисто. Будь-які пожертви приймаються Господом як душевна жертва вірянина. Пожертви можуть прийматися як оплата за помин родичів.
Як звернутися до духовенства. Якщо священник знаходиться у вівтарі, ви можете попросити церковнослужителя, щоб його покликали. Коли підійдете до священника, вклоніться йому в пояс та попросіть його благословити вас. Для цього складіть долоні хрестом: праву на ліву, долонями вгору та вклоніть голову. Священник благословить вас. Отримавши благословення, поцілуйте руку священник, що благословила вас, як невидиму руку Самого Христа. Після цього ви можете запитати священника. І ще: ви їдете до святих місць. І найвірніший засіб позбавитися проблем — молитва.